TVS07RK-23-55JA
Mfr.Part #
TVS07RK-23-55JA
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Housing Color :
Silver
Stainless Steel
Contact Size :
20
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
2 Weeks
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RK-23-55JA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-23-55JA-LC Overview
TVS07RK-23-55JA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-55JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-55JA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER