TVS07RK-23-53SA
Mfr.Part #
TVS07RK-23-53SA
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
105
In Stock :
105
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
23-53
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
FEMALE
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
53
Termination :
Crimp
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2006
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TVS07RK-23-53SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-23-53SA Overview
TVS07RK-23-53SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-53SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-53SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER