TVS07RK-23-53S
Mfr.Part #
TVS07RK-23-53S
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
yes
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2006
Shell Size - Insert :
23-53
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mixed Contacts :
No
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
No
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
53
Radiation Hardening :
Datasheets
TVS07RK-23-53S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-23-53S Overview
TVS07RK-23-53S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-53S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-53S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER