TVS07RK-23-53PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-23-53PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Shell Material :
Stainless Steel
Total Number of Contacts :
53
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
20
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
23-53
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
53
Filter Feature :
yes
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Passivated
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Feature :
Firewall Usage
Datasheets
TVS07RK-23-53PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-23-53PA Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 20 pins are available.In many ways, its Firewall Usage feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-23-53PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-53PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-53PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER