TVS07RK-23-53P(LC)
Mfr.Part #
TVS07RK-23-53P(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Bulkhead - Front Side Nut
Note :
Contacts Not Included
Threaded
Housing Color :
Silver
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Published :
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Datasheets
TVS07RK-23-53P(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-23-53P-LC Overview
TVS07RK-23-53P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-53P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-53P-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT