TVS07RK-23-53P
Mfr.Part #
TVS07RK-23-53P
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Empty Shell :
No
ROHS3 Compliant
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Ratings :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Firewall Usage
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Backshell Type :
Solid
Passivated
Published :
2006
DIN Conformance :
Aviation, Marine, Military
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
yes
Shell Size - Insert :
23-53
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TVS07RK-23-53P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-23-53P Overview
TVS07RK-23-53P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-53P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-53P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER