TVS07RK-23-53JN
Mfr.Part #
TVS07RK-23-53JN
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
23-53
53
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Thermoplastic
Number of Pins :
53
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
TVS07RK-23-53JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-23-53JN Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 53 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Firewall Usage feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-23-53JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-53JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-53JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER