TVS07RK-23-53JA
Mfr.Part #
TVS07RK-23-53JA
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
TVS07RK-23-53JA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-23-53JA Overview
TVS07RK-23-53JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-53JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-53JA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER