TVS07RK-23-53HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-23-53HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Finish :
Passivated
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
Feature :
Firewall Usage
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
2 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
53
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
TVS07RK-23-53HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-23-53HA Overview
TVS07RK-23-53HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-53HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-53HA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER