TVS07RK-23-53B
Mfr.Part #
TVS07RK-23-53B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
39
In Stock :
39
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Passivated
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Size :
20
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
2013
Number of Positions :
53
Feature :
Firewall Usage
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
TVS07RK-23-53B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-23-53B Overview
TVS07RK-23-53B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-53B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-53B Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT