TVS07RK-23-53A
Mfr.Part #
TVS07RK-23-53A
Description
CONN RCPT HSG MALE 53POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Stainless Steel
Feature :
Firewall Usage
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
53
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Published :
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Passivated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
TVS07RK-23-53A
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-23-53A Overview
TVS07RK-23-53A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-53A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-53A Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT