TVS07RK-23-21SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-23-21SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Firewall Usage
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
21
Shell Size - Insert :
23-21
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
2 Weeks
Orientation :
A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Passivated
Termination :
Crimp
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Positions :
21
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RK-23-21SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-23-21SA Overview
The product is packaged in Receptacle, Female Sockets.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 21 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Firewall Usage feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-23-21SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-21SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-21SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER