TVS07RK-23-21S
Mfr.Part #
TVS07RK-23-21S
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Published :
2011
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
Firewall Usage
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
23-21
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Passivated
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Filter Feature :
yes
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
Shielded
IEC Conformance :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
TVS07RK-23-21S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-23-21S Overview
TVS07RK-23-21S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-21S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-21S Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER