TVS07RK-23-21PA
Mfr.Part #
TVS07RK-23-21PA
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Total Number of Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
23-21
Threaded
Filter Feature :
yes
Factory Lead Time :
2 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Crimp
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
Empty Shell :
yes
Published :
2001
MIL Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TVS07RK-23-21PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-23-21PA Overview
TVS07RK-23-21PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-21PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-21PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER