TVS07RK-23-21P
Mfr.Part #
TVS07RK-23-21P
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
53
In Stock :
53
Thermoplastic
Empty Shell :
yes
Published :
2006
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
23-21
Total Number of Contacts :
Passivated
Radiation Hardening :
No
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
HTS Code :
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
TVS07RK-23-21P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-23-21P Overview
TVS07RK-23-21P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-21P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-21P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER