TVS07RK-23-21HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-23-21HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Firewall Usage
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Published :
Shell Finish :
Passivated
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Number of Positions :
21
Datasheets
TVS07RK-23-21HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-23-21HA Overview
TVS07RK-23-21HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-21HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-21HA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER