TVS07RK-23-21B
Mfr.Part #
TVS07RK-23-21B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Contact Size :
16
Number of Positions :
21
Bulk
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RK-23-21B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-23-21B Overview
TVS07RK-23-21B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-21B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-21B Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT