TVS07RK-21-41SE
Mfr.Part #
TVS07RK-21-41SE
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
yes
Total Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
No
Feature :
Firewall Usage
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielded
Empty Shell :
yes
Published :
2006
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
21-41
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
Shell Material :
Stainless Steel
DIN Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
Orientation :
E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Termination :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
TVS07RK-21-41SE
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-41SE Overview
TVS07RK-21-41SE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-41SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-41SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER