TVS07RK-21-41S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-21-41S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Passivated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
41
Published :
2006
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
41
Filter Feature :
yes
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Stainless Steel
Empty Shell :
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Firewall Usage
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
21-41
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
TVS07RK-21-41S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-41SE Overview
TVS07RK-21-41SE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-41SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-41SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER