TVS07RK-21-41S-523
Mfr.Part #
TVS07RK-21-41S-523
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
41
Min Operating Temperature :
-65°C
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Firewall Usage
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Number of Contacts :
41
Threaded
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Bulkhead - Front Side Nut
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Passivated
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
200°C
Gender :
Receptacle
ROHS3 Compliant
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-21-41S-523 Overview
TVS07RK-21-41S-523 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-41S-523 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-41S-523 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER