TVS07RK-21-41PE
Mfr.Part #
TVS07RK-21-41PE
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
21-41
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
20
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
yes
Gold
Factory Lead Time :
2 Weeks
IEC Conformance :
No
Published :
2001
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Passivated
Empty Shell :
Datasheets
TVS07RK-21-41PE
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-41PE Overview
TVS07RK-21-41PE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-41PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-41PE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER