TVS07RK-21-41P
Mfr.Part #
TVS07RK-21-41P
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Threaded
Plating :
Bulkhead - Front Side Nut
IEC Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Published :
2011
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Bulk
Mixed Contacts :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Filter Feature :
yes
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Length :
31.9mm
Shell Size - Insert :
21-41
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Depth :
49.23mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
41
Total Number of Contacts :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Firewall Usage
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TVS07RK-21-41P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-21-41P Overview
TVS07RK-21-41P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-41P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-41P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER