TVS07RK-21-41JN
Mfr.Part #
TVS07RK-21-41JN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
41
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielded
Contact Plating :
Datasheets
TVS07RK-21-41JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-21-41JN Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 41 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Firewall Usage feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-21-41JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-41JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-41JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER