TVS07RK-21-41JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-21-41JE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
FEMALE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Firewall Usage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
41
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Passivated
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
E
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Stainless Steel
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RK-21-41JE
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-41JE Overview
TVS07RK-21-41JE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-41JE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-41JE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER