TVS07RK-21-41HN
Mfr.Part #
TVS07RK-21-41HN
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Passivated
Termination :
Crimp
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
41
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
41
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
2 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Firewall Usage
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
TVS07RK-21-41HN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-21-41HN Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 41 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Firewall Usage feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-21-41HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-41HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-41HN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER