TVS07RK-21-41HE
Mfr.Part #
TVS07RK-21-41HE
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Feature :
Firewall Usage
Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Passivated
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
41
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
2 Weeks
Orientation :
E
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
TVS07RK-21-41HE
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-41HE Overview
TVS07RK-21-41HE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-41HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-41HE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER