TVS07RK-21-39SE
Mfr.Part #
TVS07RK-21-39SE
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
105
In Stock :
105
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Passivated
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
21-39
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2001
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
E
Datasheets
TVS07RK-21-39SE
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-39SE Overview
TVS07RK-21-39SE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-39SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-39SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER