TVS07RK-21-39S
Mfr.Part #
TVS07RK-21-39S
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
98
In Stock :
98
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Firewall Usage
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Passivated
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
39
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
21-39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Threaded
Termination :
Crimp
Filter Feature :
yes
Orientation :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Datasheets
TVS07RK-21-39S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-21-39S Overview
TVS07RK-21-39S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-39S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-39S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER