TVS07RK-21-39PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-21-39PE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
39
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Passivated
Feature :
Firewall Usage
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
yes
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
39
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Published :
2001
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
21-39
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
IEC Conformance :
No
Orientation :
E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Datasheets
TVS07RK-21-39PE
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-39PE Overview
TVS07RK-21-39PE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-39PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-39PE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER