TVS07RK-21-39PA
Mfr.Part #
TVS07RK-21-39PA
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
105
In Stock :
105
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Firewall Usage
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
39
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Passivated
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
21-39
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2001
Number of Positions :
39
Max Operating Temperature :
200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
TVS07RK-21-39PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-21-39PA Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 39 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Firewall Usage makes it more powerful.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
TVS07RK-21-39PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-39PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-39PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER