TVS07RK-21-39P(LC)
Mfr.Part #
TVS07RK-21-39P(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
DIN Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Firewall Usage
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Contact Size :
Total Number of Contacts :
39
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Filter Feature :
yes
Empty Shell :
Contact Shape :
Circular
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Datasheets
TVS07RK-21-39P(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-21-39P-LC Overview
TVS07RK-21-39P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-39P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-39P-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT