TVS07RK-21-39JN
Mfr.Part #
TVS07RK-21-39JN
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Passivated
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
39
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Firewall Usage
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
TVS07RK-21-39JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-21-39JN Overview
TVS07RK-21-39JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-39JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-39JN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER