TVS07RK-21-39JE
Mfr.Part #
TVS07RK-21-39JE
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Stainless Steel
Feature :
Firewall Usage
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Positions :
39
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Passivated
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TVS07RK-21-39JE
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-39JE Overview
TVS07RK-21-39JE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-39JE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-39JE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER