TVS07RK-21-39HN
Mfr.Part #
TVS07RK-21-39HN
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Firewall Usage
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Finish :
Passivated
Number of Pins :
16
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
39
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Datasheets
TVS07RK-21-39HN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-21-39HN Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Firewall Usage feature.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS07RK-21-39HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-39HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-39HN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER