TVS07RK-21-39HE
Mfr.Part #
TVS07RK-21-39HE
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Finish :
Passivated
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Firewall Usage
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Number of Positions :
39
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
16
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
TVS07RK-21-39HE
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-39HE Overview
TVS07RK-21-39HE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-39HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-39HE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER