TVS07RK-21-39HA
Mfr.Part #
TVS07RK-21-39HA
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Number of Positions :
39
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Passivated
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Published :
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Firewall Usage
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Stainless Steel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
16
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
A
Datasheets
TVS07RK-21-39HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-21-39HA Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.Its Firewall Usage feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-21-39HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-39HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-39HA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER