TVS07RK-21-16SE
Mfr.Part #
TVS07RK-21-16SE
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
74
In Stock :
74
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2001
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
16
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
21-16
Filter Feature :
yes
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Firewall Usage
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
16
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Orientation :
E
Shell Finish :
Passivated
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
HTS Code :
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
TVS07RK-21-16SE
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-16SE Overview
TVS07RK-21-16SE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-16SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-16SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER