TVS07RK-21-16SA
Mfr.Part #
TVS07RK-21-16SA
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
16
Packaging :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Passivated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
21-16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
FEMALE
Published :
2001
Termination :
Crimp
Feature :
Firewall Usage
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
TVS07RK-21-16SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-21-16SA Overview
TVS07RK-21-16SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-16SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-16SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER