TVS07RK-21-16S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-21-16S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
21-16
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Orientation :
E
Filter Feature :
yes
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
16
HTS Code :
Feature :
Firewall Usage
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2001
Shell Finish :
Passivated
Total Number of Contacts :
16
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
TVS07RK-21-16S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-16SE Overview
TVS07RK-21-16SE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-16SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-16SE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER