TVS07RK-21-16PE(LC)
Mfr.Part #
TVS07RK-21-16PE(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Firewall Usage
Contact Shape :
Circular
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Passivated
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
FEMALE
Filter Feature :
yes
Total Number of Contacts :
16
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
16
Datasheets
TVS07RK-21-16PE(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-21-16PE-LC Overview
TVS07RK-21-16PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-16PE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-16PE-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT