TVS07RK-21-16PE
Mfr.Part #
TVS07RK-21-16PE
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
82
In Stock :
82
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
21-16
Fastening Type :
Threaded
Published :
2001
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
16
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
E
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
Shell Finish :
Passivated
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Feature :
Firewall Usage
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
TVS07RK-21-16PE
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-16PE Overview
TVS07RK-21-16PE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-16PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-16PE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER