TVS07RK-21-16P
Mfr.Part #
TVS07RK-21-16P
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
75
In Stock :
75
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
21-16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
16
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
No
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Firewall Usage
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
16
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
yes
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Passivated
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
Datasheets
TVS07RK-21-16P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-21-16P Overview
TVS07RK-21-16P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-16P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-16P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER