TVS07RK-21-16HE
Mfr.Part #
TVS07RK-21-16HE
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
E
Termination :
Crimp
Feature :
Firewall Usage
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Passivated
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
TVS07RK-21-16HE
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-16HE Overview
TVS07RK-21-16HE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-16HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-16HE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER