TVS07RK-21-11SE
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11SE
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Unknown
Total Number of Contacts :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
21-11
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Firewall Usage
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
yes
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Orientation :
E
Published :
2001
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
11
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Material :
Stainless Steel
HTS Code :
Datasheets
TVS07RK-21-11SE
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-11SE Overview
TVS07RK-21-11SE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11SE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER