TVS07RK-21-11SA
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11SA
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Ratings :
Unknown
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2001
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
21-11
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TVS07RK-21-11SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-21-11SA Overview
TVS07RK-21-11SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER