TVS07RK-21-11S(LC)
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11S(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Feature :
Firewall Usage
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Filter Feature :
yes
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
MIL Conformance :
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Passivated
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Total Number of Contacts :
11
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Contact Size :
12
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
11
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RK-21-11S(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-21-11S-LC Overview
TVS07RK-21-11S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11S-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT