TVS07RK-21-11S
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11S
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
77
In Stock :
77
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
11
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Filter Feature :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Ratings :
Threaded
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Passivated
Mixed Contacts :
No
Shielded
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Total Number of Contacts :
Published :
2011
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
21-11
Feature :
Firewall Usage
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
Datasheets
TVS07RK-21-11S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-21-11S Overview
TVS07RK-21-11S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER