TVS07RK-21-11PE(LC)
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11PE(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
FEMALE
Orientation :
E
IEC Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Filter Feature :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Contact Size :
12
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
11
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Firewall Usage
Empty Shell :
Datasheets
TVS07RK-21-11PE(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-21-11PE-LC Overview
TVS07RK-21-11PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11PE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11PE-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT