TVS07RK-21-11PE
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11PE
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
E
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
Shell Size - Insert :
21-11
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Firewall Usage
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
yes
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Published :
2001
Shell Finish :
Passivated
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RK-21-11PE
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-11PE Overview
TVS07RK-21-11PE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11PE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER