TVS07RK-21-11PA
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11PA
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Published :
2001
Panel Mount
Termination :
Stainless Steel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Finish :
Passivated
Insert Material :
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
21-11
Number of Positions :
11
Number of Pins :
12
Datasheets
TVS07RK-21-11PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-21-11PA Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 12 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Firewall Usage feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-21-11PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11PA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER